Gekoni

Gekončík noční (Eublepharis macularius)

Nebo také gekončík skvrnitý je pro své zbarvení a nenáročný chov, jedním z nejčastěji chovaných druhů.

Vzhled

Gekončík noční obývá území Afghánistánu a Pákistánu až po sever Indie. Dorůstá velikosti 20 až 30 cm. Jejich oči mají vertikální zorničky a jejich víčka jsou volná. Na končetinách mají 5 prstů, každý opatřený drápkem. Klasicky zabarvený gekončík je hnědožlutý s tečkami nebo skvrnami. Dožívají se až dvaceti let.

Chov gekončíků nočních

Zvířata chováme samostatně nebo ve skupině (jeden samec a několik samic). Samci se pohromadě nesnesou a mohlo by dojít k soubojům. Také není vhodné chovat gekončíky společně s jinými druhy gekonů. Optimální velikost terária je 60×40×50 cm, ale záleží i na počtu zvířat.

Krmení

Gekončíci potřebují živou potravu. Krmit je můžete cvrčky, šváby, sarančaty a podobným hmyzem. Občas je možné použít moučné červy nebo larvy zophobas. Dospělí gekončíci jsou schopni pozřít i holátka myší. Koupit lze krmný hmyz obalený ve směsi vitamínů (Roboran H, Nekton MSA, Plastin, Bone Aid). Nabízí se i drcená sépiová kost.

Rozmnožování a zimování gekončíků

V zajetí se jedinci zazimovávají postupným poklesem teploty okolního vzduchu na pokojovou teplotu. Zimování trvá 1 až 3 měsíce a po jeho skončení jsou gekončíci připraveni k páření. Zimování však není vždy nezbytně nutné, k páření dochází často i bez toho.

K páření připustíme samice nejdříve když dosáhnou hmotnosti 45 až 50g. Tím se vyhneme zbytečnému přetěžování samiček a snížíme možnost případného problému při snůšce. Obvykle se mi gekončíci páří na konci ledna a začátku února. Nelekejte se když samec začne vrtět ocáskem a začne na samičku dorážet, je to součástí páření a není čeho se bát.

Samec se zakousne samici do krku a podsune se ocasem pod ní, poté dojde ke krátkému spojení. To se několikrát opakuje. Samice klade vejce nejčastěji po dvou. Chovatel by je měl odebrat a umístit do inkubátoru. Teplota v inkubátoru ovlivňuje budoucí pohlaví mláďat. Při teplotě kolem 32 ̊C se líhnou samci, při 27 ̊C většinou samice.

Naprostá většina prodávaných gekončíků nočních je odchována v zajetí. Nepotřebují žádnou speciální péči, jejich chov je snadný a zvládne jej i začátečník. Jejich rozšířenost je dána i jejich vzrůstem, dorůstají jen 17 až 25 cm, a jsou tak skvělou volbou pro toho, kdo by chtěl mít doma malého ještěra.

Mají milou a neagresivní povahu. Přesto není vhodné je brát přehnaně často do ruky

Mládě gekončíka nočního

Péče o mláďata je o něco náročnější, především co se týče příjmu vitamínů a vápníku a také krmení celkově. Mláďata se krmí výlučně cvrčky. Také je rizikové chovat mláďata na pískovém podkladě, často totiž dochází k pozření písku a k následnému úhynu malého gekončíka.

Gekoni
(2056 hlasů, průměr 9.3 z 10)
TOPlist